Governors

The Catholic High School, Chester is a Voluntary Academy and a school within the Chester Catholic Academies Partnership, which is a Multi Academy Trust. For Company information including Members and Directors please visit The Chester Catholic Academies Partnership page of the school website. The MAT has a Board of Trustees who are responsible for the same three core governance functions performed by the governing body in a maintained school: setting the direction, holding the headteacher to account and ensuring financial probity.

The governing body is made up of a 12 governors.  The majority are foundation governors together with parent, staff and community governors. Tenures are 4 years.  Foundation governors can be requested to serve subsequent terms.  Parent governors are appointed via election. Governors can be contacted at the following address: c/o Clerk to the Governors The Catholic High School Old Wrexham Road Handbridge Chester CH4 7HS or clerk@christofidelis.org.uk

The Catholic High School has one sub-committee; Finance and Business, chaired by Mr R Pickering.  The role of the committee includes monitoring and planning for the institution’s financial position and financial control systems. Its role is key to ensuring that the governing body discharges its financial responsibilities correctly and that the Academy remains financially viable at all times

The role of the governing body

Individuals who sit on local governing bodies (LGBs) are referred to as ‘local governors’. This is because trustees can delegate governance functions to the local level. Trustees have complete discretion over what is delegated to each LGB.

In Catholic schools, foundation governors – practising Catholics appointed by the Diocese – make up the majority. A foundation governor has a responsibility to preserve and develop the Catholic character of the school, but like all governors, also has to ensure high standards of educational achievement by the children. For further information on the role of the school Governor please see the paper 'Governing in a Catholic School' published by the Catholic Education Service.

Foundation Governors

Jane Johnson – Chair - appointed 22 September 2016 (Formerly Deputy Chair) -  Jane graduated from the University of Leeds with a Bachelor of Education Degree before attending Oxford Polytechnic to complete a Diploma for Teaching the Hearing Impaired.  Jane joined the Governing body of Chester Catholic High in 2008 and has significant knowledge of special education, whilst also fulfilling the role of the SEN Governor link. Jane is currently an Advisory Teacher for the Hearing Impaired, married with three children and a parishioner of St Columba’s.  Pecuniary Interests: none Appointed: September 2008. reappointed 1 September 2016 to 31 August 2020 Committee: Head Teacher's and staff pay committee.

Fran Hoey - Growing up in a Catholic family in Cambridgeshire Mr Hoey has always been an active church member.  Following Graduating from Chester University in 2001 with 2.1 in Computer Science/IS with Biology Degree he remained in Chester and now provides a freelance computer programming service.  A parishioner of St Werburgh's and married with 2 primary school age daughters.  Pecuniary Interests: none  Appointed: September 2013 reappointed 1 September 2016 to 31 August 2020

Sharon Jones - appointed September 2018 to 31 August 2022. Percuniary Interests: None

Michael King - With experience or leading a team of analysts, Michael also has significant experience of large organisation finance, people management and stakeholder engagement.  He has two children at our School. Pecuniary Interests: None. Appointed 1 September 2018 to 31 August 2022

Francis Lee - Francis is responsible for EU policy and investment across Cheshire and Warrington on behalf of UK Government and is an advisor to the E.U. Committee of the Regions. Francis studied EU Policy and Law and then International Relations and Security Studies at Southampton. Francis previously worked in Germany and the Civil Service and coaches Rugby Union at Chester Rugby Club. He supports the Catholic High School’s language department and speaks both Dutch and German and was confirmed at Cologne Cathedral.  Pecuniary Interests: none. Appointed: September 2011 reappointed 1 September 2016 to 31 August 2020  , Committee: Finance

Diane Miller - Significant management experience within the automobile sector, working internationally whilst leading a large business unit.  Diane has a child in year 8 and one on the way to year 7 in 2019.             Pecuniary interests: none  Appointed 1 September 2018 to 31 August 2022

Jan Roberts Pecuniary Interests: none. Appointed: 28 March 2017 to 31 August 2020

John Murray - Headteacher - Mr Murray has been the Headteacher at the Catholic High School since September 2004. He is a Chemistry graduate and teaches Chemistry and Science. Mr Murray has a daughter and two sons who have all attended the school. His daughter has just qualified as a barrister, while the older son is studying Medicine and his younger brother is taking up a Scholarship at McGill University in Montreal, Quebec, Canada in September 2016. He has been a teacher at schools in Gloucestershire and Wiltshire before moving to Chester; previous posts have included being Head of Sixth Form at the John Bentley School, Calne, and Head of Science and Curriculum at St Benedict’s, Cheltenham. He was Headteacher at St Benedict’s for six years prior to joining The Catholic High School, Chester.

Mr Murray is also an enthusiastic musician and singer, playing guitar, saxophone and the ukulele, and he sings with the Ellesmere Port Music Society choir. He supports Sunderland AFC, loves Airfix kits, riding his bike and reading historical novels. He is a parishioner at St Clare’s, Lache

Community Governor

Mike Tomlinson - Mike is a father of 2 young children. Having travelled extensively throughout his childhood and adult life he now has his own business based here in Chester. Educated to degree level he enjoys various pursuits and holds a pilots license. He raised funds then volunteered and spent time working with humanitarian aid agencies during the conflict in the former Republic of Yugoslavia. He believes that every child is valued and deserves the best possible education.
Pecuniary Interests: Mr Tomlinson's wife is currently employed at the school as a learning mentor Appointed: 10 May 2012

Parent Governors

Robert Pickering -  Deputy Chair - appointed 22 September 2016. Robert has a degree in Geography (Coventry Polytechnic) and 25 years senior management experience in the private sector (Marks and  Spencer) and public sector regeneration (Liverpool and Salford City Councils).  Robert is currently Assistant Director, Salford City Council with responsibility for the AJ Bell Stadium.  He is a parishioner of St Columba’s with two children at CHS.   Pecuniary Interests: none Appointed: March 2016

Helen Harrison –  Helen has worked for the NHS for over 30 years as a Nurse and now a Midwife.    Helen has two children here at the CHS and is  a former pupil of The Catholic High School, Chester and a parishioner of St Columba’s Church. She has a strong belief in giving children the opportunity to discover and fulfill their potential through Education and extra curriculum activities. Pecuniary Interests: none Appointed: March 2016 

Staff Governor

 

Vacant as of 22 October 2018

Former governors - previous 12 months

David Baddeley - Pecuniary Interests: none Appointed: 6 December 2016 Resigned 22 October 2018

Dawn Smith -  Pecuniary Interests: none. Appointed: 28 March 2017 Resigned September 2018

Peter Devine –  Pecuniary Interests: none Appointed: September 2010, re-appointed September 2012 As Chairman until August 2016, resigned July 2018

Attendance - Governors and Trustees meetings

 Date

Attendance 
31 January 2017 GOVERNORS Governors: Peter Devine (PD) Jane Johnson (JJ), John Murray (JMu), Robert Pickering (RP), Fran Hoey (FR), Mike Tomlinson (MT), Helen Harrison (HH), Francis Lee (FL), David Baddeley (BD)

In attendance: Stephen Gauller (SG),Ursula Mort (UM), Maria Nordmann (MN)

14 March 2017 GOVERNORS

Governors: Peter Devine (PD) John Murray (JMu), Robert Pickering (RP), Fran Hoey (FR), Mike Tomlinson (MT), Helen Harrison (HH), Francis Lee (FL), David Baddeley (BD)

Trustees: Bernard Larkin and Dylan Green               

In Attendance: Stephen Gauller (SG)             

4 May 2017 GOVERNORS

David Baddeley (DB), Dawn Smith (DS), Fran Hoey (FH),  Francis Lee (FL) Helen Harrison (HH) Jane Johnson,         

Jan Roberts (JR) John Murray (JM) Peter Devine (PDe)                         

6 June 2017 GOVERNORS David Baddeley (DB) Fran Hoey (FH) Francis Lee (FL) Helen Harrison (HH) Jane Johnson  (JJ Chair), Jan Roberts (JR),John Murray (JM) Headteacher, Mike Tomlinson (MT) Peter Devine (PDe) 

Rob Pickering (RP) Deputy Chair of Governing Body

12 September 2017 GOVERNORS

David Baddeley (DB) Fran Hoey (FH) Francis Lee (FL) Helen Harrison (HH) Jane Johnson  (JJ Chair), Jan Roberts (JR),Dawn Smith (DS), John Murray (JM) Headteacher, Mike Tomlinson (MT)Peter Devine (PDe) Rob Pickering (RP) Deputy Chair of Governing Body

3 October 2017

FINANCE AND BUSINESS COMMITTEE

Rob Pickering (RP) Chair, Fran Hoey (FH),Jane Johnson (JJ)John Murray (JM),  Peter Devine (PD)          

24 October 2017

 

David Baddeley (DB) Fran Hoey (FH) Francis Lee (FL) Helen Harrison (HH) Jane Johnson  (JJ Chair), Jan Roberts (JR),Dawn Smith (DS), John Murray (JM) Headteacher, Mike Tomlinson (MT)Peter Devine (PDe) Rob Pickering (RP) Deputy Chair of Governing Body

30 November 2017

FINANCE AND BUSIENSS COMMITTEE

David Baddeley (DB), Fran Hoey (FH), Jane Johnnson (JJ), John Murray (JM),  Rob Pickering (RP) Chair

5 December 2017 GOVERNORS AND TRUSTEES MEETING

TRUSTEES: Bernard Larkin (BL), Jane Johnson (JJ), John Murray (JMu)

GOVERNORS: David Baddeley (DB), Francis Lee (FL), Jane Johnson, (JJ) John Murray (JM), Helen Harrison (HH)

23 January 2018

FINANCE AND BUSINESS COMMITTEE

David Baddeley (DB), Fran Hoey (FH), Jane Johnnson (JJ), John Murray (JM),  Rob Pickering (RP) Chair

30 January 2018 GOVERNORS

David Baddeley (DB) Fran Hoey (FH) Francis Lee (FL) Helen Harrison (HH) Jane Johnson  (JJ Chair), Jan Roberts (JR), John Murray (JM) Headteacher, Mike Tomlinson (MT) Peter Devine (PDe) Rob Pickering (RP) Deputy Chair of Governing Body

27 February 2018

FINANCE AND BUSINESS COMMITTEE

David Baddeley (DB), Fran Hoey (FH), Jane Johnnson (JJ), John Murray (JM),  Rob Pickering (RP) Chair

20 March 2018

GOVERNORS AND TRUSTEES MEETING

David Baddeley (DB) Fran Hoey (FH) Francis Lee (FL) Helen Harrison (HH) Jane Johnson  (JJ Chair), Jan Roberts (JR), John Murray (JM) Headteacher, Mike Tomlinson (MT) Peter Devine (PDe) Rob Pickering (RP) Deputy Chair of Governing Body

1 May 2018

GOVERNORS

 

David Baddeley (DB) Fran Hoey (FH) Francis Lee (FL) Helen Harrison (HH) Jane Johnson  (JJ Chair),  John Murray (JM) Headteacher, Mike Tomlinson (MT) Peter Devine (PDe) 

12 June 2018

GOVERNORS

 

David Baddeley (DB), Helen Harrison (HH) Jane Johnson  (JJ Chair), Jan Roberts (JR), John Murray (JM) Headteacher, Mike Tomlinson (MT) Rob Pickering (RP) Deputy Chair of Governing Body

26 June 2018

FINANCE AND BUSINESS COMMITTEE

 

Fran Hoey (FH), David Baddeley (DB), Pickering (RP)                                         

Jane Johnson (JJ)

3 July

GOVERNORS AND TRUSEES MEETING

Jane Johnson (JJ) (Chair of Governors) Fran Hoey (FH), Helen Harrison (HH), Rob Pickering (RP) (V Chair of Governors), David Baddeley (DB) John Murray (JM and Trustee), Bernard Larkin (BL) (Chair of Meeting and Trustee)